Coachella Valley Music and Arts Festival

Za oceanem, a konkretniej w Dolinie Coachella na Pustyni Colorado w Kalifornii (USA) każdego roku odbywa się Coachella Valley Music and Arts Festival, czyli festiwal sztuki i muzyki, który przyciąga ogromne ilości fanów z całego świata. Mało kto jednak wie, że w Afryce, a konkretniej w Ghanie ma miejsce podobne wydarzenie, o całkiem zbliżonej nazwie, tj. Afrochella. I to właśnie ta nazwa może być źródłem problemów organizatorów afrykańskiego odpowiednika festiwalu.

Afrochella z problemami

festiwalJednocześnie, od 2017 roku w Afryce, a konkretniej w Ghanie odbywa się bliźniaczo podobno festiwal o nazwie Afrochella, który opisywany jest przez właścicieli w następujący sposób: „festiwal ma na celu podkreślenie i uwypuklenie ekscytującego i kwitnącego talentu millenialsów w Afryce poprzez wprowadzenie interaktywnego wydarzenia, które uczy, wyjaśnia i bada różne kultury poprzez pionierskie podejście.”. Co ciekawe, gdy Afrochella pojawiła się po raz pierwszy, to fani zastanawiali się, czy to nie właśnie Coachella rozszerza swoją działalność na inny kontynent.

Ostatnie wydarzenia pokazały jednak, że organizatorzy Coachella nie spoczywają na laurach i chcą walczyć o swoje prawo ochronne. W związku z tym, w dniu 5 października 2022 roku The Coachellla Music Festival LLC i Goldenvoice pozwali organizatorów Afrochella przed sądem w Kalifornii o naruszenie ich znaku towarowego oraz nielegalne wykorzystywanie. W pozwie podkreślono, że pomiędzy stronami i organizowanymi przez nie wydarzeniami nie ma żadnego powiązania. Ponadto, pozwani korzystają z renomy festiwalu Coachella i aktywnie promują swoje wydarzenie na terenie Afryki, podejmując przy tym próby zarejestrowania w Ghanie na swoją rzecz znaków towarowych strony powodowej, tj. Coachella oraz Chella. Tym samym, takie działania zostały uznane za nieakceptowalne i konieczne było podjęcie kroków prawnych. 

Co ciekawe, organizatorzy amerykańskiego festiwalu już kilkukrotnie kontaktowali się ze stroną pozwaną w sprawie przyjęcia przez nich indywidualnej i charakterystycznej nazwy afrykańskiego wydarzenia, które jednocześnie nie będzie podobnie do znaku towarowego Coachella. Niestety bez rezultatu. 

Jak się zakończy sprawa i czy Afrochella zmieni nazwę? Tutaj niestety trzeba poczekać na oficjalnie rozstrzygnięcie sądu.

Zobacz także