fbpx

Znak towarowy Monster Energy

Niezaprzeczalnie rynek napojów energetycznych jest wręcz przesycony różnego rodzaju produktami, których głównym celem jest zastrzyk energii. Niezależnie od tego, na tym specyficznym rynku można znaleźć kilku dużych graczy, jak na przykład Red Bull, Black, czy też Monster. Dzisiejszy wpis jest poświęcony właśnie tej ostatniej spółce pochodzącej z Kalifornii, a konkretnie Monster Energy Co. i jej znakom towarowym.

AC Milan bez znaku towarowego

Wydawałoby się, że godła i herby klubów piłkarskich, w szczególności tych, które występują regularnie w międzynarodowych rozgrywkach nie powinny mieć problemów z uzyskaniem prawa ochronnego na znak towarowy tożsamy z ich oznaczeniami słowno-graficznymi. Niestety, ostatnio włoski AC Milan przekonał się, że sprawa nie jest taka oczywista.

„Meta” nie dla Facebooka

W ostatnim czasie Mark Zuckerberg – założyciel Facebooka ogłosił zmianę nazwy swojej firmy na „Meta”. Debrand miał dotyczyć wszystkich usług, produktów i marek spod szyldu spółki, która jest właścicielem najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie. Co jednak istotne – sama nazwa Facebook miała pozostać w niezmienionym kształcie, gdyż przez lata wypracowała sobie gigantyczną renomę. Taka zmiana miała na celu niejako odcięcie szerokiej oferty firmy od skojarzeń stricte z samym portalem społecznościowym. Niestety, w ostatnim czasie okazało się, że zmiana nazwy może nie dojść do skutku.

Social media prosto od Trumpa

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donal Trump niewątpliwie zasłynął jako ta głowa państwa, która nie bała się publikacji swoich spostrzeżeń, wniosków i opinii w mediach społecznościowych, w szczególności na Twitterze. Prezydent słynął z tego, że jego wypowiedzi nie polegały żadnej autoryzacji i zazwyczaj były dość ostre, skrajne, a czasami nawet oscylowały na granicy prawa. W rezultacie, Trump po zakończeniu kadencji dostał „bana” na Facebooka i Twittera, co było powiązane m.in. ze słynnymi zamieszkami na terenie Białego Domu. 

Koniec gier FIFA

Chyba każdy amator gier wideo co najmniej raz w życiu grał w grę sportową FIFA, która nie jest niczym innym niż grą w wirtualną piłkę nożną z pełnym zakresem licencyjnym, począwszy od klubów sportowych, a skończywszy na chociażby obuwiu sportowym i samymi piłkami. Po drugiej stronie mieliśmy także konkurencję w postaci Pro Evolution Soccer, jednak ta z uwagi na ograniczone zasoby licencyjne – nie przebiła się do większego ogółu i nie osiągnęła tyle o tytularna gra. 

H&M vs. Adidas

Są na świecie takie marki, których po prostu nie trzeba przedstawiać. Należy do nich typowo modowa szwedzka marka H&M, a z drugiej strony sportowy, niemiecki Adidas ze swoim charakterystycznym znakiem rozpoznawczym – trzema paskami. I to właśnie o te paski od niemal 24 lat pomiędzy tytułowymi firmami toczył się spór, który w ostatnim czasie znalazł swój finał.

Sony traci PS VITA

Z pewnością entuzjaści firmy Sony oraz produkowanych przez nią konsol do gier znają zarówno PSP (PlayStation Portable) oraz jej następcę PS Vita (PlayStation Vita), czyli przenośne konsole tzw. handheld. Nie każdy jednak wie, że japoński gigant nigdy w 100% nie uzyskał prawa ochronnego na oznaczenie Vita, a ostatnio definitywnie je utracił.

Używanie znaku a katalog reklamowy?

Używanie znaku towarowego może przyjąć różnego rodzaju formy, jednak czy sama publikacja znaku w katalogach reklamowych konkretnych produktów przesądza o jego używaniu? W ostatnim czasie przekonała się o tym jedna z hiszpańskich firm, która toczyła spór z polskim przedsiębiorcą.

Kolor opakowania zdenerwował producenta czekolad Milka

Niejednokrotnie pisaliśmy o różnego rodzaju sporach o prawa własności intelektualnej w kontekście rynku spożywczego, a w szczególności tego segmentu, który związany jest z czekoladowymi przekąskami. Mieliśmy już do czynienia ze sprawami związanymi chociażby z kształtem tabliczek czekolady, więc teraz nadszedł czas na konflikt związany z zestawieniem kolorów na opakowaniach.

Omikron to nie tylko Covid-19, to także rosyjski znak towarowy.

Niestety prawie od dwóch lat głównym tematem mediów na świecie jest pandemia koronawirusa Covid-19, który mutuje i wytwarza swoje nowe, coraz gorsze odmiany. Te z kolei charakteryzują się zróżnicowanymi nazwami. I to właśnie najnowsza odmiana o nazwie „Omikron” stała się przedmiotem sporu WHO i rosyjskiego przedsiębiorcy.

Cudze oznaczenie a niszowy klient

Sąd Unii Europejskiej rozpoznawał ostatnio ciekawą sprawę związaną ze znakami towarowymi znanej firmy, a także ich postrzeganiem przez niszowych klientów, tj. takich, którzy są dobrze zorientowani w kontekście konkretnego produktu. Sprawa zaczęła się w 2017 roku, kiedy to jeden z obywateli Szkocji wystąpił o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego „GT RACING”. Oznaczenie zostało zgłoszone dla 18 klasy towarów i usług, a obejmowało przedmioty takie jak m.in. walizki, torby oraz plecaki.

Kolejny spór o Gran Turismo

Nie tak dawno pisaliśmy o szkockim przedsiębiorcy, który toczył sądowy spór z Sony Entertainment o oznaczenie „GT Racing”, a konkretnie o jego fragment „GT”, który japońska firma utożsamia z wyprodukowaną przez siebie serią gier wyścigowych Gran Turismo. Co ciekawe, tamtą sprawę Sony przegrało, ale jak widać nie przeszkadza to w podejmowaniu kolejnych, podobnych sporów. Tym razem, na celownik został wzięty popularny producent elektroniki – Huawei. 

Co dalej z Lodami Ekipa?

Jakiś czas temu pisaliśmy o bardzo popularnych w tegoroczne wakacje lodach Ekipy, które za sprawą grupy młodych Youtuberów osiągnęły wręcz kolosalną popularność oraz zapewniły ogromne zyski zarówno dla producenta - firmy Koral, jak i samej grupy Ekipa. Jak też się okazało, pomimo ogromnej rozpoznawalności, oznaczenie „Lody Ekipa” nie zostało zawczasu odpowiednio zabezpieczone, w efekcie czego wniosek o rejestrację przedmiotowego znaku towarowego został złożony przez osobę trzecią.

Logo Wersow z Ekipy jest plagiatem?

Po słynnej akcji ze sprzedażą lodów Koral i ogromnego zainteresowania ze strony konsumentów z pewnością nie ma osób, które nie słyszały o popularnej w Polsce Ekipie, która składa się z nastolatków Youtuberów, w tym lidera Karola Wiśniewskiego znanego jako Friz oraz m.in. Weroniki Sowy – szerzej znanej jako Wersow. I to właśnie o tej ostatniej influencerce będzie niniejszy wpis.

Niezarejestrowany znak towarowy

Ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazuje, że na rodzimym rynku także zdarzają się ciekawe sprawy z zakresu ochrony znaków towarowych. Otóż główne zagadnienie sporu dotyczyło tego, czy naruszenie prawa ochronnego do niezarejestrowanego oznaczenia może stanowić podstawę do unieważnienia innego, zarejestrowanego już znaku towarowego.

Taylor Swift kontra park rozrywki

Czy zastanawialiście się kiedyś co mogą mieć wspólnego tytuł albumu znanej piosenkarki, park rozrywki oraz wyszukiwarka internetowa? Otóż to niecodzienne i nietypowe zestawienie różnych, na pierwszy rzut oka niezwiązanych ze sobą rzeczy doprowadziło do niemałego sporu na linii Taylor Swift i Evermore Park w Pleasant Grove w amerykańskim stanie Utah.

Rihanna z nową marką

Pandemia koronawirusa Covid-19 to z pewnością trudny okres dla wszystkich przedsiębiorców, nie tylko tych małych, ale także dużych korporacji oraz znanych osób. Niektórzy pomimo problemów związanych z prowadzeniem swoich firm w dobie pandemii w dalszym ciągu próbują nowych sił, czego efektem mogą być także nowe znaki towarowe. Dobrym przykładem może być tutaj pochodząca z Barbadosu piosenkarka Rihanna.

Biedronka kontratakuje

Popularne w Polsce dyskonty, jak np. Biedronka lub Lidl, czyli dostępne niemal w każdym większym mieście markety zachęcają klientów przede wszystkim niskimi cenami.

Vectra złamała prawo?

 

W ostatnim czasie, jeden z polskich operatorów usług telekomunikacyjnych postanowił przeprowadzić odświeżenie marki. Mowa tu o spółce Vectra, która w ramach przeprowadzanego rebrandingu – w połowie września 2020 roku zmieniła także swój logotyp.

Ferrari Testarossa znowu zwycięża

Niejednokrotnie pisaliśmy o zbyt pochopnych decyzjach Ferrari w kontekście różnego rodzaju sporów z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, jednak tym razem warto odnotować sukces marki na tym tle. O co konkretnie chodzi? Otóż o słynny, kultowy i klasyczny model Testarossa, który pojawił się na rynku po raz pierwszy w 1984 roku.

Ostateczna przegrana Dariusza "Tigera" Michalczewskiego

Wspominaliśmy już kiedyś o sporze pomiędzy Dariuszem Michalczewskim, znanym jako Tiger, a spółką FoodCare. Kością niezgody pomiędzy stronami był właśnie przydomek znanego boksera, a jednocześnie nazwa napoju energetycznego oferowanego przez FoodCare.