Nvidia ma problem z nową nazwą układu

Każdy, kto ma chociaż odrobinę wiedzy na temat komputerów wie, że na rynku m.in. kart graficznych mamy dwóch bardzo znanych konkurentów, a mianowicie Nvidia i AMD. Obie firmy prześcigają się w tworzonych przez siebie układach graficznych jeżeli chodzi o wydajność. Dzisiejszy wpis właśnie dotyczy Nvidii oraz jej nowego układu, a konkretnie nazwy, którą firma chce oznaczyć swój nowy produkt.

Na wstępie warto przypomnieć, że Nvidia ma bardzo konkretnie określoną politykę jeżeli chodzi o nazewnictwo tworzonych przez siebie produktów. Otóż każdy nowy układ graficzny otrzymuje nazwę od nazwiska osoby, która nie tylko jest związana z branżą technologiczną, czy też komputerową, ale także która zasłynęła na tym polu. Dzięki temu wśród produktów Nvidii możemy spotkać m.in. nazwy tj. Kepler, Tesla, Ampere, czy też Fermi.

I w tym miejscu dochodzimy do nowych produktów producenta, które mają otrzymać nazwy NVIDIA Ada Lovelace (przeznaczone na rynek konsumencki) oraz NVIDIA Hopper (przeznaczone na rynek AI i HPC). I to właśnie ta druga nazwa jest problemem. Otóż Nvidia postanowiła jeszcze w 2020 roku zastrzec na swoją rzecz oznaczenie „Hopper”, jednak okazało się, że taka sama nazwa jest już używana i zarejestrowana na rzecz innej firmy, tj. Dish Network, która 23 kwietnia 2021 roku złożyła sprzeciw w tej sprawie.

Zdaniem sprzeciwiającej się zastrzeżenie oznaczenia Hopper na rzecz Nvidii będzie stanowić naruszenie praw ochronnych do zarejestrowanych na ich rzecz znaków towarowych, tj. Hopper, Hopper Duo, Hopper Plus, czy też Hopper Go, które wykorzystywane są w ramach świadczonych usług telekomunikacyjnych. Co ciekawe, Dish Network jest korporacją telewizyjną jedną z większych w USA, która skupia niemal 12 milionów klientów.

Jednak co ciekawe – spór sądowy w tej sprawie jeszcze na dobre się nie rozpoczął, gdyż obie firmy prowadzą negocjacje w sprawie polubownego zakończenia sporu. Otóż sąd rozpoznający sprawę otrzymał już piąty, kolejny wniosek o zawieszenie postępowania z uwagi na chęć zawarcia przez strony ugody. Sprawa niemal na pewno rozstrzygnie się w najbliższym czasie gdyż, okres ostatniego zawieszenia upływa w dniu 22 lutego 2022 roku, z kolei Nvidia chce zaprezentować swoje nowe układy pod nową nazwą na targach GTC 2022, które mają odbyć się w marcu 2022 roku. 

Zobacz także