Premiera PlayStation 5. Znak towarowy Playstation 5 nie wszędzie chroniony!

Wydaje się, że największe firmy na świecie z branży elektronicznej, które słyną z flagowych produktów mają w pełni wykwalifikowane działy ochrony własności intelektualnej oraz plan działania opracowany nawet na kilkanaście lat do przodu. Jako przykład można wskazać popularne modele smartfonów czy też konsol gier, których nazwy z kolejnymi numerami są już zarejestrowane na długo przed ich oficjalną premierą.

I tak, na świecie jako znaki towarowe mamy niejednokrotnie zarejestrowane oznaczenia składające się z „nazwa produktu” + „numer”, np. iPhone 17. 

Niestety, jednak nie zawsze sytuacja wygląda tak kolorowo pomimo posiadania ogromnych zasobów ludzkich i finansowych, o czym przekonało się ostatnio Sony i zbyt opieszałe działania. Otóż na koniec roku 2020 (listopad – grudzień) planowane są globalne premiery konsol nowej generacji, tj. PlayStation 5 i Xbox Series X i S. Jak się niestety okazało, pomimo tego, że Sony zarejestrowało na świecie znaki towarowe „PlayStation” aż do numeru 10, to w przypadku Indii kroki te nie zostały poczynione, w związku z czym, pomimo zbliżającego się terminu premiery – Sony nie ma prawa do znaku „PlayStation 5”.

playstation 5656248 1280

Jak do tego doszło? Otóż na terenie Indii znak „PlayStation 5” został zarejestrowany w dniu 29 października 2019 roku przez mężczyznę, który nazywa się Hitesh Aswani. Co ciekawe, taka sytuacja stanowi dla Sony ogromny problem, gdyż w chwili obecnej brak jest oficjalnej daty premiery nowej konsoli na terenie Indii, co niekoniecznie podoba się tamtejszym graczom, gdyż nie mogą oni dokonać zakupu w przedsprzedaży. Sony wystąpiło z wnioskiem o rejestrację tożsamego znaku 3 miesiące później, w związku z czym aktualnie toczy się spór na tym tle. Efektem tego jest nie tylko opóźniona (prawdopodobnie) premiera nowej konsoli, ale także wstrzymanie wszelkiego rodzaju działań i eventów marketingowych z powodu braku prawa ochronnego do nazwy flagowego produktu.

Sony może także podążyć inną drogą i wydać swój nowy produkt pod inną nazwą, co z pewnością pozwoliłoby zdążyć na ogólnoświatową premierę. Pomimo wystąpienia do producenta PS 5 z prośbą o komentarz w tej sprawie, Sony do dnia dzisiejszego nie ogłosiło swojego stanowiska. 

Co ciekawe, na podobny krok zdecydowała się niedawno firma Asus, która na terenie Indii zrezygnowała z używania nazwy „Zenfone” w stosunku do produkowanych i wydawanych tam smartfonów.

Zobacz także