Znak towarowy „Greta Thunberg”

Sukces ma niejedno oblicze o czym z pewnością przekonuje się w ostatnim czasie Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg, czyli pojawiająca się w mediach niemal codziennie – Greta Thunberg. Kim jest owa 17 latka? Szwedzką aktywistką klimatyczną, która zasłynęła licznymi wagarami w szkole, co z kolei było związane z licznymi protestami i szczytami klimatycznymi odbywającymi się w godzinach szkolnych. 

Jednak prawdziwą ogólnoświatową sławę przyniosło jej emocjonalne wystąpienie, które wygłosiła w trakcie szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2019 roku. To właśnie wtedy świat więcej usłyszał o Grecie Thunberg, która od tej pory pojawia się w różnych częściach świata celem wygłaszania różnego rodzaju przemówień na szczytach klimatycznych oraz protestowaniu przeciwko współczesnym problemom ekologicznym. Jej popularność rosła tak szybko, że magazyn Times przyznał jej tytuł Człowieka Roku 2019.

Niestety, jak to bywa z rozpoznawalnością – Greta przez jednych jest szanowana i podziwiania, z kolei przez inną część społeczeństwa określana jest jako marionetka rodziców i świetny pomysł na biznes. Niewątpliwie ma to związek z niemal codziennymi informacjami i newsami na temat młodej aktywistki. 

greta thunberg

Niejednokrotnie przyznawaliśmy, iż sposobem na zabezpieczenie wykorzystywania swojego wizerunku jest uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy obejmujący swoje personalia. Tym samym tropem w ostatnim czasie poszła Greta Thunberg, która zgłosiła do rejestracji znak towarowy obejmujący jej imię i nazwisko. Takie same korki aktywista podjęła w stosunku do nazwy Fridays for Future, czyli Piątki dla Przyszłości - inicjatywy, którą zapoczątkowała w sierpniu 2018 roku, polegającą na organizowaniu co piątek, przed szwedzkim parlamentem strajków, które mają zmusić władze do podjęcia skutecznej walki z niekorzystnymi zamianami klimatu. Podobne plany młoda Szwedka ma w stosunku do hasła Skolstrejk for klimatet", co w jej ojczystym języku oznacza po prostu "Szkolny strajk klimatyczny". 

Skąd pomysł na takie działanie? Otóż Greta Thunberg swoje decyzje uzasadniła faktem, iż na świecie wiele niezwiązanych z nią osób powołuje się na współprace z jej osobą, za jej współpracowników, a niekiedy także za nią samą. Dodatkowym argumentem był także fakt, że wiele ruchów oraz osób nie tylko podszywa się pod młodą aktywistkę w celach komercyjnych, ale także wykorzystuje jej personalia do różnego rodzaju zbiórek pieniędzy oraz w szeroko pojętym marketingu, co z kolei wpływa negatywnie na jej wizerunek. Za takie wykorzystywanie jej personaliów aktywistka także przeprosiła jej fanów.

Niewątpliwie cele, które przyświecają młodej Szwedce znajdują odzwierciedlenie w jej popularności, jednak po skutecznej rejestracji znaków towarowych powstanie kolejne pytanie – w jaki sposób Greta Thunberg będzie egzekwować swoje prawa ochronne? 

Zobacz także